Markizy – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Mimo tego, iż w zimie wszyscy marzą o słońcu, kiedy nadchodzi lato często słońce uniemożliwia odpoczynek na tarasie lub balkonie. Właśnie w takich sytuacjach konieczne jest zamontowanie markiz. Markiza tarasowa pozwoli na korzystanie z przydomowego tarasu w pełni komfortowo, bez obaw o zbyt mocne promienie słoneczne.

Czym jest markiza?

Markiza jest bardzo popularnym sposobem na zadaszenie balkonu lub tarasu. Jest to „must have” w sezonie letnim, gdy promienie słońca uniemożliwiają komfortowe użytkowanie tarasu. Markiza tarasowa chroni nie tylko przed słońcem, ale także przed wiatrem i deszczem. Dzięki niej odpoczynek na zewnątrz może być przyjemny bez obawy o nieprzychylne warunki atmosferyczne.

Dlaczego warto postawić na markizy balkonowe i tarasowe?

Jak wspomniano wcześniej, markiza świetnie chroni przed słońcem. Materiał, z jakiego jest wykonana pozwala na stworzenie optymalnych warunków na balkonie lub tarasie. Materiał ten bowiem nie nagrzewa się i można odpoczywać w optymalnej temperaturze nawet w najgorsze upały. Markizy posiadają poszycie wykonane z tkanin wodoodpornych, które nie przyjmują wody, brudu, pleśni. Ponadto materiał ten jest odporny na promienie UV oraz blaknięcie. Markiza tarasowa będzie służyła zatem bardzo długi czas i wciąż wyglądała niezmiennie. Markizy mogą stać się także elementem dekoracyjnym na balkonie lub tarasie. Są one bowiem dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, które można łatwo dopasować do aranżacji przestrzeni. Nieocenioną zaletą markiz jest także to, iż dają one więcej prywatności. Markiza na tarasie osłania bowiem przed spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów. Jest to na pewno świetne rozwiązanie tam, gdzie domy położone są bardzo blisko siebie i wszystkie poczynania mieszkańców narażone są na wzrok sąsiadów.

Markizy – jakie są ich rodzaje?

Na rynku jest bardzo szeroki wybór markiz zarówno tarasowych, balkonowych, jak i tych na okna dachowe. Dzięki tej bogatej palecie rozwiązań, można znaleźć sposób na dopasowanie markizy do każdego domu. Można wyróżnić następujące rodzaje markiz:

• kasetowe – najpopularniejszy rodzaj. Markiza wyposażona jest w kasetę, w której chowa się poszycie wraz z ramionami. Konstrukcja markizy jest dzięki temu chroniona przed uszkodzeniem oraz warunkami atmosferycznymi. Markizy kasetowej nie trzeba zdejmować na zimę.

• półkasetowe – markiza wyposażona w daszek, który chroni część markizy przed uszkodzeniem i warunkami atmosferycznymi. Ramiona i przód daszku pozostaje bez ochrony. Jest to model stosowany często na balkonach lub we wnękach.

• bez kasety – rozwiązanie najtańsze. Markiza nie jest niczym chroniona i jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne.

Markiza balkonowa – świetne rozwiązanie do małych powierzchni

Markizy balkonowe są z powodzeniem montowane na niewielkich tarasach lub balkonach. Jest to rodzaj markizy, który posiada lekką konstrukcję aluminiową. Maksymalna szerokość markizy balkonowej do 500 cm, podczas gdy markiza tarasowa może osiągać szerokość do 700 cm. Markiza najczęściej mocowana jest do ściany lub deski balkonu.

Markiza na okno dachowe – komfort termiczny na poddaszu

Markiza na okno dachowe jest rozwiązaniem, które pozwala na komfortowe użytkowanie poddasza, dzięki regulowaniu ilości światła słonecznego. Markizy tego typu cieszą się rosnącą popularnością. Niestety, szczególnie latem, temperatura na poddaszu jest bardzo wysoka. Zastosowanie markiz pozwala ją obniżyć.

Markizy to świetne rozwiązanie zarówno na taras, balkon, jak i okna dachowe. Dzięki nim można cieszyć się z komfortowych warunków bez względu na czynniki atmosferyczne. Dobrze dobrana markiza zapewni ochronę przed wiatrem, deszczem i słońcem, a dodatkowo będzie ciekawym elementem aranżacyjnym.

Related Posts